GÜN GÜN ROTA TARİFİ

Her sabah yola çıkmadan önce o güne ilişkin yol tarifini okumanızı öneririz. Tur süresince önemli sapaklarda organizasyon görevlileri olacak. Ayrıca sapaklarda yönlendirme işaretleri de göreceksiniz. Yolu bilmeyenlerin gruptan kopmaması yine de tavsiye edilir. Bunların hiç biri fayda etmedi, bir yerde kaldınız, arkanızdan gelen yok; o zaman İLETİŞİM sekmesindeki numaralardan organizasyon komitesi üyelerini aramaya başlayın. Bu numaralardan hiç değilse bir – ikisini adres defterinize kaydetmek de iyi bir hazırlık sayılır.

14 Mayıs Salı // 1.gün:

 

Zetaş kamping’te bagajlarımızı kamyona yüklüyoruz, kahvaltı sonrası, topluca Antik Tiyatroya geçiyoruz. Burada klasikleşmiş toplu tur fotomuzu çekildikten sonra Bodrum Feribot iskelesine ulaşacağız.

 

Bugünkü parkurun özelliği, günün belli kısmının deniz üzerinde geçecek olması. Bu yolculuğumuz Datça yarımadasında, Körmen limanında son bulacak. Bu noktada istikamet eski Datça olarak planlandı.

 

Her ne kadar eski Datça diye planlansa da Datça’yı eski – yeni ayırmadan gezme imkanımız olacak. En önemlisi Can Yücel’in çok yakınlarında dolaşacağız. Öğle yemeğimizi de Datça’da yiyeceğiz. Ardından istikamet, 45 km’lik bir yolculukla Marmaris yönünde konaklayacağımız Çubucak Orman Kampı. Lakin kamp ile aramızda Balıkaşıran zirvesi bizi bekliyor olacak.

 

Kamp yerine varınca, çam ağaçları arasında çadır yeri bulur bulmaz kendimizi denize atacağız. Sohbetler, gün geçtikçe sağlamlaşan dostluklar burada iyice ısınacak. Yemek kuyrukları turun en sosyal buluşma noktası olarak bir kez daha teyit olacak.

Birinci günün bilançosu: Günün yarısını, neredeyse hiç yorulmadan, tekne üzerinde geçireceğiz. Ama aynı gün, hem Ege, hem de Akdeniz’i gördüğümüz “Balıkaşıran”da, belki balıkları değil ama, kendimizi rahatça Ege’den Akdeniz’e aşıracağımız farklı bir günü geride bırakacağız.

15 Mayıs Çarşamba // 2.gün:

 

Denize sıfır, dalga ve kuş sesleri eşliğinde yapılacak sıkı bir kahvaltıdan sonra günün ilk hedefi, Asparan üzerinden ormanı geçerek, şirin mi şirin İçmeler’e varmak. Ardından denizi takip eden bisiklet yollarını kullanarak “Dünyanın incisi” Marmaris şehir merkezine varacağız. Öğle yemeğimizi de burada yiyeceğiz.

 

Günün son 25 km’sini bizi Akyaka’ya taşıyacak. Bugün kampımızı yeşille mavinin buluştuğu en güzel sahillerde atacağız. Akşam yemeğimizi ve sabah kahvaltımızı burada yapacağız.

 

İkinci günün bilançosu ; Çubucaktan çıktık yola, Asparanda verdik kısa bir mola. İçmeler üzerinden Dünyanın incisi Marmarise ulaştık, öğle yemeği molası sonrası, yeşilin tüm tonlarını barındıran, günlük ağaçlarının arasından Akyaka’ ya ulaştık. 680 rakımlı Sakar tepenin eteklerinde kamp attık. Yaklaık 50 km, az rampalı bir gündü.

16 Mayıs Perşembe // 3.gün:

 

Akyaka’da yapacağımız kahvaltı sonrası yaklaşık 25 km testere biçiminde, kısa çıkış ve inişleri olan adeta “antreman parkuru” tadında bir parkuru geçerek Akbük koyuna geleceğiz. Öğle yemeğimiz sonrası biraz deniz ve dinlence bize iyi gelecek.

 

Akbük’ten öğle yemeği sonrası pedallar Ören istikametinde dönmeye başlayacak. Gerçekten zor ve sert rampalar dizisi bizleri bekliyor. Bu sert rampaların ilk bölümünün sonunda kendimizi Akbük’e kuş bakışı bakarken bulacağız. İşte bu manzara, yorgunluğumuzu bir hayli azaltacak. Hemen ardından bizleri, o çok MEŞHUR “KULTAK” rampası bekliyor. İşin güzel tarafı da bu günün son rampasını tırmanmış olacağız. Günün zirvesi 700 rakımlı Alatepe. Bu zirvenin inişi bizi deniz kenarına, gece konaklayacağımız Ören’e taşıyor. Söylemeye bilmem gerek var mı ama Alatepe’den de çok dikkatli bir şekilde salacağız bisikletlerimizi.

 

25 km lik günün ikinci etabı bizleri biraz yoracak, ama yine deniz bizleri bekliyor olacak ve çadırlarımızı denize sıfır kuracağız. Dalga sesleri ve yakamozlar, derin uykumuza eşlik edecekler.

 

Akşam yemeği ve sabah kahvaltısı Ören’de.

 

Üçüncü günün bilançosu; tırmanmakta çok zorlandığımız rampalar, ayrılmanın herkese çok zor geleceği bir koy, Akbük. Ayrıca yine şahane bir deniz, şahane bir gece bizleri bekliyor. Toplam kat edeceğimiz yol sadece 50 km.

17 Mayıs Cuma // 4.gün:

 

Sabah kahvaltımızın ardından Ören’den ayrılıyoruz ve yönümüzü meşhur Mazı rampalarına çeviriyoruz. “Mazı rampası da meşhur mu?” diye sorabilirsiniz. Evet! Mazı rampası da bu turlara damgasını vurmuş, kendinden bolca bahsettirmiş rampalarımızdan. Yaklaşık 12 km tırmandıktan sonra Yukarı Mazı’da öğle yemeği bizi bekliyor olacak. Mazı sonrası az bir çıkış ve bolca inişiyle Yalıçiftlik’e varacağız.

 

Bugün çadırımızı, Yalıçiftlikte Bodrum Belediye tesisi ile Şahin Motel arasında uzayan bir sahilde kuracağız. Akşam yemeği ve kahvaltı yine denize sıfır noktada.

 

Dördüncü günün bilançosu; bugünkü parkurumuz, arada denizden uzaklaşıyor, bol rampalı, bol yeşillikli, ikramların bol olduğu, belki “süpürme araçları”nın en çok çalıştığı bir gün olarak anılarda yerini alacak. Ama yaklaşık 45 km.

18 Mayıs Cumartesi // 5.gün:

 

Turun son 20 km’sini bizi turun son noktası Bodrum’a taşıyacak. Halikarnas Balıkçısı, rahmetli, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum ile ilgili bir çok söylemine yorumsuz katılarak, Gümbet Zetaş Kamping’te turu noktalıyoruz.Bu birbirimizle vedalaşmak demek. Seneye tekrar görüşme dilekleri ile kucaklaşarak ayrılacağız. Ne de çabuk geçti, beş gün, dört gözle beklediğimiz Gökova Bisiklet Turu! Seneye 14’sü var neyse ki. Orada tekrar görüşmek üzere…

 

Hoş kalın, Hoşça kalın.

 

Beşinci günün bilançosu: Sayılı gün, ne de çabuk geçiyor! Dostları gözümüz bir gördü, bir görmedi. Ya gördü, ya görmedi. Neyse ki seneye tekrarı var. İnşallah tekrar görüşürüz. O zamana dek şimdiden, kalın sağlıcakla!

 

Birlikte Daha Güzel…