GÜN GÜN ROTA TARİFİ

Her sabah yola çıkmadan önce o güne ilişkin yol tarifini okumanızı öneririz. Tur süresince önemli sapaklarda organizasyon görevlileri olacak. Ayrıca sapaklarda yönlendirme işaretleri de göreceksiniz.  Yolu bilmeyenlerin gruptan kopmaması yine de tavsiye edilir. Bunların hiç biri fayda etmedi, bir yerde kaldınız, arkanızdan gelen yok; o zaman İLETİŞİM sekmesindeki numaralardan organizasyon komitesi üyelerini aramaya başlayın. Bu numaralardan hiç değilse bir – ikisini adres defterinize kaydetmek de iyi bir hazırlık sayılır.

08 Mayıs Salı // 1.gün:

 

* Konakaltı Kültür Merkezinde kahvaltı ile birlikte forma ve ihtiyaç paketleri dağıtılacak. Teknik bilgilendirme toplantısını, kısa konuşmalar takip edecek ve ardından tur başlayacak.

* Toplu çıkışla beraber istikametimiz “yavaş şehir” AKYAKA!

Sembol sayılan ve teknik bir iniş gerektiren Sakar’da, bizi yönlendirecek görevlilere kesin dikkat ediyoruz. Bu sert virajlarla dolu uzun rampada çok dikkatli olacağız ki öğle yemeğimizi yiyip, Kadın Azmağı’nda tekne turunun tadını çıkarabilelim.

* Öğle yemeği ve tekne turunun ardından istikamet, gece kamp atacağımız ve bizce görebileceğiniz en güzel denize sahip AKBÜK olacak. Burada uzun sahil boyunca istediğiniz yere çadır kurabileceksiniz. Akşam yemeğini Altaş Restaurant’da alacağız. Tüm geceyi, havanın müsait olması halinde, yakamozlar eşliğinde geçireceğiz.

* Birinci günün bilançosu; 660 rakımdan başlayan turumuz, -0- rakıma, Sakar geçidinden, bir kartalın süzülüşüyle Akyaka’ya inerek son bulacak. Devamında tam bir testere dişi gibi, inişleri ve çıkışları ile, antrenman parkuru da sayabileceğiniz bir rota ile Akbük’e varacağız. Toplam 50-55 km.’lik etabın yaklaşık 25 km’si “denize sıfır”.

09 Mayıs Çarşamba // 2.gün:

 

* Akbük’te kahvaltı sonrası pedallar Ören istikametinde dönmeye başlayacak. Gerçekten zor ve sert rampalar dizisi bizleri bekliyor. Bu sert rampaların ilk bölümünün sonunda kendimizi Akbük’e kuş bakışı bakarken bulacağız. İşte bu manzara, yorgunluğumuzu bir hayli azaltacak. Hemen ardından bizleri, o çok MEŞHUR “KULTAK” rampası bekliyor. İşin güzel tarafı da bu günün son rampasını tırmanmış olacağız. Günün zirvesi 700 rakımlı Alatepe. Bu zirvenin inişi bizi deniz kenarına, gece konaklayacağımız Ören’e taşıyor. Söylemeye bilmem gerek var mı ama Alatepe’den de çok dikkatli bir şekilde salacağız bisikletlerimizi.

* Günün yarısında parkurumuzu bitireceğimiz için öğle yemeği sonrası “serbest zaman” olarak katılımcılara kalıyor.

İsteyenler, önceden rezervasyon ile Alatepe’den (o günkü havanın durumuna göre) Tandem paraşüt atlayışı yapabilirler.

İsteyenler, bisikletleri ile gidiş dönüş toplam 30 km mesafede olan, türkülere konu olmuş, Çökertme’ye gezmeye gidebilir. Ve son seçenek de isteyenler yüzüp dinlenmeye çekilebilirler.

* Öğle ve akşam yemeklerimizi Ören’de yiyeceğiz. Kampımızı da burada atacağız.

* İkinci günün bilançosu; tırmanmakta çok zorlandığımız rampalar, ayrılmanın herkese çok zor geleceği bir koy, Akbük. Fakat öğle yemeği sadece 25 km uzakta… Ayrıca yine şahane bir deniz, şahane bir gece bizleri bekliyor. Toplam kat edeceğimiz yol sadece 25 km.

10 Mayıs Perşembe // 3.gün:

 

* Sabah kahvaltımızın ardından Ören’den ayrılıyoruz ve yönümüzü meşhur Mazı rampalarına çeviriyoruz. “Mazı rampası da meşhur mu?” diye sorabilirsiniz. Evet! Mazı rampası da bu turlara damgasını vurmuş, kendinden bolca bahsettirmiş rampalarımızdan. Yaklaşık 12 km tırmandıktan sonra Yukarı Mazı’da öğle yemeği bizi bekliyor olacak. Mazı inişiyle sırasıyla Yalıçiftlik, Kızılağaç’ı geçip Yokuşbaşı’ndan BODRUM’a ineceğiz.

* Halikarnas Balıkçısı, rahmetli, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum ile ilgili bir çok söylemine yorumsuz katılarak, gece kamp atacağımız Gümbet Zetaş Kamping’te günü noktalıyoruz. Turumuzun ilk yılından bu yana değişmez konaklama mekanımızda çadırlar kurulup, duşlar alındıktan sonra akşam yemeğimizi yiyoruz. Sonrasında kimileri Bodrum gecelerine karışırken, kimilerinin kafaları yastığı bile görmeden uykuya dalıp gidecek. Zira bugün, “ dile kolay”, bol rampalı yaklaşık 70 km’yi ardımızda bırakmış olacağız. Hadi bizlere iyi ve mutlu Bodrum geceleri.

* Üçüncü günün bilançosu; bugünkü parkurumuz, denizden uzak, bol rampalı, bol yeşillikli, ikramların bol olduğu, belki “süpürme araçları”nın en çok çalıştığı bir gün olarak anılarda yerini alacak.

11 Mayıs Cuma // 4.gün:

 

* Kahvaltıdan sonra kısa bir sürüşle Bodrum Feribot iskelesine ulaşacağız. Bugünkü parkurun özelliği, günün belli kısmının deniz üzerinde geçecek olması. Bu yolculuğumuz Datça yarımadasında, Körmen limanında son bulacak. Bu noktada istikamet eski Datça olarak planlandı.

* Her ne kadar eski Datça diye planlansa da Datça’yı eski – yeni ayırmadan gezme imkanımız olacak. En önemlisi Can Yücel’in çok yakınlarında dolaşacağız. Öğle yemeğimizi de Datça’da yiyeceğiz. Ardından istikamet, 40 km’lik bir yolculukla Marmaris yönünde konaklayacağımız Çubucak Orman Kampı. Lakin kamp ile aramızda Balıkaşıran zirvesi bizi bekliyor olacak.

* Kamp yerine varınca, çam ağaçları arasında çadır yeri bulur bulmaz kendimizi denize atacağız. Sohbetler, gün geçtikçe sağlamlaşan dostluklar burada iyice ısınacak. Yemek kuyrukları turun en sosyal buluşma noktası olarak bir kez daha teyit olacak. Çam kokuları arasında uykuya dalarken içimizi biraz da hüzün kaplayacak. Zira turun son gecesine yumduk gözlerimizi.

* Dördüncü gün bilançosu: Günün yarısını, neredeyse hiç yorulmadan, tekne üzerinde geçireceğiz. Ama aynı gün, hem Ege, hem de Akdeniz’i gördüğümüz “Balıkaşıran”da, belki balıkları değil ama, kendimizi rahatça Ege’den Akdeniz’e aşıracağımız farklı bir günü geride bırakacağız.

12 Mayıs Cumartesi // 5.gün:

 

* Denize sıfır, dalga ve kuş sesleri eşliğinde yapılacak sıkı bir kahvaltıdan sonra son günün ilk hedefi, Asparan üzerinden ormanı geçerek, şirin mi şirin İçmeler’e varmak. Ardından denizi takip eden bisiklet yollarını kullanarak “Dünyanın incisi” Marmaris şehir merkezine varacağız. Öğle yemeğimizi de burada yiyeceğiz.

* Turun son 25 km’sini bizi turun son noktası Akyaka’ya taşıyacak. Bu birbirimizle vedalaşmak demek. Seneye tekrar görüşme dilekleri ile kucaklaşarak ayrılacağız. Ne de çabuk geçti, beş gün, dört gözle beklediğimiz Gökova Bisiklet Turu! Seneye 13.’sü var neyse ki. Orada tekrar görüşmek üzere…

Hoş kalın, Hoşça kalın.

* Beşinci günün bilançosu: Sayılı gün, ne de çabuk geçiyor! Dostları gözümüz bir gördü, bir görmedi. Ya gördü, ya görmedi. Neyse ki seneye tekrarı var. İnşallah tekrar görüşürüz. O zamana dek şimdiden, kalın sağlıcakla!

Birlikte Daha Güzel…