GÜN GÜN ROTA TARİFİ

Her sabah yola çıkmadan önce o güne ilişkin yol tarifini okumanızı öneririz. Tur süresince önemli sapaklarda organizasyon görevlileri olacak. Ayrıca sapaklarda yönlendirme işaretleri de göreceksiniz.  Yolu bilmeyenlerin gruptan kopmaması yine de tavsiye edilir. Bunların hiç biri fayda etmedi, bir yerde kaldınız, arkanızdan gelen yok; o zaman kitapçığın ön kapak içindeki numaralardan organizasyon komitesini arayın.

1. Gün (16 Mayıs) Muğla > Marmaris (65 km):

 

Bugünkü yolumuzun yarıdan çoğunda trafiğin yoğun olduğu ana yollarda ilerleyeceğiz. Bu nedenle güvenlik araçları eşliğinde yol alacağız. Bu bölgelerde grubun toplu yol alması, yolun sağından tek sıra ilerlenmesi, sola ani çıkışlar yapılmaması “hayati” önem taşıyor.  Aman dikkat!

 

Tören sonrası yola çıkıp Muğla merkezindeki Atatürk heykelinin bulunduğu meydandan sola, güneydoğuya doğru ilerliyor, bir sonraki “akıllı kavşaktan” Marmaris yoluna doğru yükseliyoruz. Kavşaktan itibaren yaklaşık 3 km içinde 150 metre yükseliyoruz. Buradan sonraki yokuştan aşağı indiğimizde Ula’ya sapmadan doğruca devam edip tekrar kısa bir süre yükseldikten sonra Sakar rampasını ineceğiz. Bu inişte çok dikkatli sürüş yapmanızı tekrar rica ediyoruz. Yokuşun sonundaki Gökova sapağından önce sağa Akyaka’ya sapıp görmeyenlerin Akyaka’yı ve geleneksel mimarisini görmesini istiyoruz. Öğlen yemeğimiz burada. Bu yıl yemek molasında bir de tekne ile Azmak turumuz olacak. Lütfen size bu tur için verdiğimiz “bilet / marka”yı yanınızda bulundurun. Öğleden sonra sahilden tekrar Akyaka merkezindeki göbeğe çıkıp buradan sağa, Azmak yönüne dönerek çok güzel bir yoldan ilerleyecek, yolun ilerleyen bölümlerinde antik İdyma kenti kalıntıları da göreceğiz. Solda göreceğimiz kaya mezarından hemen sonra anayolun altından geçerek biraz ilerde sağa “Okaliptüslü Yol”a döneceğiz. Bu yoldan biraz ilerlediğimizde tekrar anayola çıkıyor, buradan karşıya Marmaris yönüne devam ediyor ve yaklaşık 30 km. sonra Marmaris’e varıyoruz. Marmaris girişindeki göbekten hemen sola, Otogar – Aksaz yönüne dönerek Günnücek’deki kampımıza ulaşacağız. Bu bölgede organizasyon görevlilerinin yönlendirmeleriyle yol alacağız.

2. Gün (17 Mayıs) Marmaris > Aktur – Datça (52 km):

 

Marmaris – Günnücek’deki kamp alanımızdan çıkınca sola; Marmaris şehir merkezi yönüne ilerliyor, Yat Limanı ve deniz kıyısı boyunca dizili tekneler bittiğinde deniz kenarında göreceğimiz Atatürk heykeli sonrasında da sahil yolundan İçmeler’e kadar devam ediyoruz. Bu bölgede de gruptan kopmadan ve organizasyon görevlilerinin yönlendirmelerine dikkat ederek yol almakta yarar var. İçmeler’den kısa ama dik bir rampa ile deniz seviyesinden yaklaşık 200 metreye kadar yükselip tekrar bir o kadar inerek Asparan mevkii’nde Datça yoluna çıkıyoruz. Düz bir yoldan 10,5 km kadar Datça yönüne pedalladıktan sonra solumuzda kalan geçmiş yıllardaki kamp alanımız Çubucak Orman Kampı’nda bu kez öğlen yemeği yiyeceğiz. Yemekten sonra tekrar ana yola çıkarak ve yarımadanın en dar yeri olan Balıkaşıran rampasında 350 metreye kadar yükselip tekrar deniz seviyesine inerek bu gece konaklayacağımız Datça Aktur’a varacağız. Yolda en etkileyici manzara hem kuzeyde Gökova Körfezini, hem de güneyde Hisarönü Körfezi’ni gördüğümüz bölge olacaktır. Yol üzerinde bir çeşme başında mola ve atıştırmalık desteği ile öğleden sonra saatlerinde Aktur’daki kamp alanımızda olacak ve denize girmek için yeterince vakit bulacağız.

3. Gün (18 Mayıs) Aktur > Datça > Körmen Feribot İskelesi (30 + 10 km.) > Bodrum > Gümbet (2,5 km):

 

Kamp yerimizden çıkıp önce Datça yönüne ilerliyoruz. Emecik köyünü geçtikten sonra rampa aşağı inerken yolun sağında göreceğiniz antik kalıntılar Apollon Kutsal Alanı olarak bilinen yerdir. 25 km sonra sağa Knidos / Karaköy (Körmen) yönüne yol ayrılıyor. Ama biz önce sola Datça şehir içine girip burada şehri gezecek ve öğlen yemeği molası vereceğiz. (Hava durumu Feribot’un öğlen seferi yapmasına uygun olmazsa kamptan erken çıkarak ve Datça’yı gezmekten vaz geçerek doğrudan Feribota gelmek veya havanın sakinleşeceği akşam saatlerini beklemek zorunda kalabiliriz). Datça’dan tekrar biraz önce geçtiğimiz çatala geri dönüp buradan sola Knidos – Karaköy’e dönüyoruz. Burada dikkat: hemen 700 metre ilerde sola ayrılan Knidos yoluna dönmeden sağdan Karaköy – Körmen Feribot iskelesini görene kadar (Yaklaşık 5 km.) devam ediyoruz.

 

Feribotta bisikletlerimizi oldukça dikkatli ve fazla yer kaplamadan yerleştirmek zorundayız. Bodrum’da inerken de öncelikle en dış sırada bisikleti olanlardan başlayarak bisikletleri alarak tekneden ineceğiz. Burada önemli olan herkesin kendi bisikletini değil “bir bisikleti” alarak feribottan inmesi. Limanda uygun bir yerde bisikletleri sıralayacağız ve ancak burada herkes kendi bisikletini tekrar almış olacak.

 

Bodrum’a vardığımızda bizi karşılayacak olan Bodrum Bisiklet Kulübü (BBK) üyeleri ile birlikte şehir içinden geçerek önce Bodrum Antik Tiyatrosu’nda buluşup BBK üyesi arkadaşlarımızla birlikte büyük “aile fotoğrafı” çekeceğiz. (Bu etkinlik ertesi sabaha da bırakılabilir!) Buradan sonraki programı ve seçenekleri de Antik Tiyatro’daki bu toplantımızda duyuracağız.

 

Sonra yine BBK üyesi arkadaşlarımızın da rehberliği ile bu gece konaklayacağımız Gümbet – Zetaş Kamping’e devam edeceğiz.

4. Gün (19 Mayıs) Bodrum > Ören (68,3 km):

 

Bu gün de bize muhtemelen BBK’dan epeyce arkadaş eşlik edecek. Yani çok kalabalık bir bisikletçi topluluğu olarak ilk yarım saat Bodrum’un en işlek yolundan geçeceğiz. Gruptan kopmadan, yolun sağından yol almamız çok önemli.

 

Zetaş Kamping’den birlikte yola çıkıp, sağdaki yolu izleyerek Atatürk heykelinin olduğu Gümbet sapağından ilerliyoruz. Ardından yine ana yola çıkıp tırmanmaya başlıyoruz, Bodrum arkamızda kalıyor; yokuşun en yüksek noktasını 100 m. kadar geçince sağa Yalıçiftlik yönüne sapıyoruz. Bu sapaktan 3 km. kadar sonra soldan gelen yolla birleşip mangal restoranlarını solda bırakıp biraz ilerideki çataldan sağa devam ediyoruz. Yolumuz Kızılağaç köyünden geçiyor, Yalıçiftlik’te Belediye plajı ve yanındaki oteli geçerek yola düz devam ediyor; ormanlık bir alanı geçerek Çiftlik köyüne giriyoruz. Bodrum’lu arkadaşlarımızın eşliği bu bölgede bir yerlerde son bulacak. Bu yoldan 3,5 km. kadar ayrılmadan devam ediyor; köyün doğu ucuna varıyoruz. Buradaki göbekten düz Mazı yönüne devam edeceğiz. Soldaki yokuş Mumcular’a gidiyor. Buradan 5 km. kadar sonra yolun zemini iyice bozuluyor, yaklaşık 10 km sonra Çocuk Mezarı denilen bölgeden geçerek 12,5 km. kadar sonra büyükçe bir sarnıcın bulunduğu çatala; Mumcular > Mazı yoluna kavuşuyoruz. Buradan sağa devam ederek ve 100 m. kadar yükselerek 6,1 km sonra Mazı köyünün içinden köşede bir bakkalın olduğu noktadan sola, Ören yönüne sapıyoruz. Son yıllarda öğlen yemeğimizi burada alıyorduk, ancak bu yıl yaklaşık yarım saat daha ve çoğunlukla yokuş aşağı ilerleyerek öğlen molasını Çökertme yalısında vereceğiz. Bu yol 5 km. sonra Gökbel köyüne ulaşıyor, sonra yokuş aşağı 9 km yol alarak Çökertme’ye iniyoruz. Buradan 1 km. kadar sağa devam ederek ulaştığımız Çökertme yalısında öğlen yemeğimizi alacağız. Yemeğinizi aldıktan sonra deniz kenarında yere oturarak yemek veya bu keyfi deniz kenarındaki lokantalardan birinde masaya oturarak ısmarlayacağınız bir içecek eşliğinde çıkartmak konusunda tercih sizin.

 

Yemekten sonra tekrar Çökertme/Mazı yol ayrımına geri dönüyor, bu kez doğru karşıya, Ören yönüne devam ediyor ve 2,5 km kadar sonra denizi görüyoruz. Yol deniz kenarından, Türkevleri bölgesi ve Gökova Termik Santralı önünden geçerek 11,7 km sonra (Çökertme sapağından itibaren) bir Sunpet benzin istasyonu önünden geçiyor. Buradan sağa saparak dereyi geçiyor ve asfalt yolu takip ederek ve oldukça geniş bir kavis çizerek benzinciden itibaren 6,3 km sonra Ören’deki kamp yerimiz olan Melih Cevdet Anday Parkı’na varıyoruz. Dereyi geçince tatil sitelerinin bulunduğu bölgede sağdan, denize doğu devam ederek ve hep bu yola izleyerek varıyoruz Ören’e. Bu sapağı kaçırırsanız da sorun değil; anayol sizi yaklaşık 2,5 km sonra bir köprüden geçerek yine Ören’e yönlendirecek, buradan da yine yaklaşık 3 km. düz bir yoldan ilerleyerek yine deniz kenarındaki kamp alanımıza varabiliriz. Turumuzun son gecesi buradayız.

5. Gün (20 Mayıs) Ören > Akyaka (47,3 km):

 

Ören’den kamp yerimizin yanındaki yoldan 3 km kadar Ören’in merkezine doğru olan yolu takip edip, kasaba merkezinden geçtikten sonra Milas – Akyaka yol ayrımına varıyoruz. Buradan sola dönerek dere yatağını izleyerek yükseliyoruz. Ören sapağında 25 metreden başlayarak 8,6 km sonra Alatepe köyüne vardığımızda 420 metreyi buluyoruz. Burada bir mola verdikten sonra 3 km daha yolumuza devam ederek Kultak köyüne varıyoruz. Buradan sonra hemen hep yokuş aşağı olmak üzere 11 km devam ettiğimizde deniz kıyısında Akbük’e varıyoruz. Bu yoldan gelirken Kultak’tan 7,5 km kadar sonra Akbük’e inen kötü orman yoluna saparak inebileceğiniz bir kestirme yol var ama biz size bu oldukça kötü yol yerine zaten yokuş aşağı inerek epeyce aşağıda sağa bir U dönüşü ile gireceğiniz asfalt yolu tavsiye ediyoruz.

 

Yemek molasından sonra bizi gelirken yokuş aşağı indiğimiz kısa ama dik yokuş bekliyor. Yokuş sonundan sağa dönerek geldiğimiz yol çatalına varıyor, buradan doğuya Akyaka yönüne devam ediyoruz. 11 km. kadar ilerledikten sonra son molamızı da Çamlık Restoran’da verdikten sonra son 12 km’yi de pedallayarak turumuzu sonlandıracağımız Akyaka İskele’ye varıyoruz.

 

Bu yıl ön kayıt başvurunuzu aldığımızı belirten cevabımızı aldıktan sonra ödemenizi 25 Mart’a kadar mailimizde göreceğiniz Banka hesabımıza yatırmanızı rica ediyoruz. Kayıtlar 275 kişiye ulaştıktan sonra yedek kayıt alınacaktır. Ödemenizi yaptığınız halde adınızı “Kesin Kayıt Listesi”nde göremezseniz lütfen en kısa zamanda bizimle ilişkiye geçiniz.

 

Tur forması, kamp ücretleri, Datça-Bodrum feribot geçişi, Akyaka’da tekne turu, 9 öğün yemek + 5 kahvaltıdan oluşan yemek servisi, yol boyunca içme suyu ve atıştırmalıklar, bagaj taşıma aracı bu ücrete dâhildir. Teknik destek ve ambulans dışında “yolda kalanları-yorulanları toplama” gibi bir hizmetimizin olmayacağını tekrar hatırlatmak isteriz.