GÖKOVA BİSİKLET TURU İLE İLGİLİ BİLGİLER

Bu yıl 12. Kez tekrarlayacağımız Gökova Bisiklet Turu’muzu bu yıl da 275 katılımcı + 25 misafir ve organizasyon ekibi olarak yaklaşık 300 kişi ile gerçekleştireceğiz. Son yıllardaki turlara göre önemli değişiklik turun akış yönü; bu yıl saat ibresinin hareketinin aksi yönde Muğla’dan önce Bodrum yönüne yol alacak, buradan feribotla Datça’ya geçerek 5. Günün akşamı Akyaka’da turumuzu tamamlayacağız. Detayları ROTALAR sekmesinde göreceksiniz. Gökova’nın keyfini güvenli ve huzurlu bir sürüşle doyasıya tadabilmeniz için günlük rotalara ve bilmenizi gerekli gördüğümüz diğer tüm konulara ilişkin bilgileri, kısa vadeli güncellemeleri burada bulacaksınız. Bu bilgilere göz atmanızı ve verdiğiniz cep telefon ve e-mail adreslerine yapacağımız güncel duyuruları izlemenizi özellikle rica ediyoruz.

 

Davetlimiz olacak onur konuklarımız deneyim ve anılarını, bisiklet serüvenlerini akşam yemeği sonrası bizlerle paylaşacaklar. Müzikli, danslı, hediye çekilişli, eğlenceli geceler yine bizleri bekliyor.

 

Tur formalarınızı özellikle ilk gün ve Bodrum’da çektireceğimiz geleneksel grup fotoğrafında giymenizi rica ediyoruz.

 

Bütün parkur stabilize asfalt yollardan oluşuyor. Dolayısıyla her tip yol, tur, hibrid, kros, dağ bisikletine uygun. Sadece çok ince teker ve dişsiz lastikli bisikletler için uygun olmayacaktır. Bisikletlerin bakımlarının, parça değişimlerinin tur öncesi eksiksiz tamamlanmasını, gerekli yedek lastik, pompa vb. bulundurulmasını öneririz. Her bisiklet sürücüsü kendi güvenliğinden birinci derecede sorumludur. Uygun kıyafetler kullanmalı, kask takmayı ihmal etmemeliyiz. Gruba tur boyunca eşlik edecek özel araçlar ve sürücüleri aynı bisikletçiler gibi (eşlik edecekleri kişiyi belirterek) mail yoluyla kayıt olmalı ve ücretlerini ödemeliler. Yol boyunca bize eşlik edecek bagaj taşıyıcısı bir kamyon, acil müdahaleler, su tedariki ve ilk yardım için araç, kılavuzluk hizmetleri için motosikletli bir öncü grup olacaktır. Tur boyunca rampalarda bisiklet taşıma servisi verecek bir aracımız olmayacaktır. Sadece teknik servis hizmetimiz tur boyunca sürecektir. Teknik servis yama tamiri hizmeti veremeyecektir. Katılacak bisikletçilerin grup kurallarına uymalarını, trafik ve organizasyon düzenleyicilerinin uyarılarına özen göstermesini beklemekteyiz. Artçı motor sürücüsü arkadaşımıza kimliğini ve mazeretini paylaşmadan gruptan ayrılanlar için destek hizmetimiz yoktur.

 

Bu yıl tarihi Ramazan ayı başlamadan turu bitirmek amacıyla bir hafta erkene aldık; yani seçtiğimiz tarih yine havanın kimi zaman yağışlı, kimi zaman da güneşli olabileceği bir dönem. Hem yağmurluk, hem mayo, hem güneş kremini ihmal etmeyelim, kamp malzemelerimizi eksiksiz getirelim. Bagajlarımızı sabah kamyona teslim edeceğiz, akşam kamp yerinde teslim alacağız. Programın özelliğine göre gün içerisindeki ihtiyaçlarımızı sabahtan yanımıza almalıyız.

 

Rotalar sekmesindeki detaylarda da göreceğiniz gibi güzergâhın tamamı asfalt yollar. Ancak 2. gün geçeceğimiz yolların bazı bölümleri asfaltı epeyce aşınmış orman yolları. Tura katılmak isteyenlerin rotayı çok iyi incelemelerini rica ediyoruz.

12.GÖKOVA BİSİKLET TURU 8-12 MAYIS 2018

Tur 8 Mayıs 2018 sabahı saat 08.00’de Muğla – Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’nde kahvaltı, kayıtlar ve teknik toplantı ertesinde yapılacak kısa tören sonrası başlayacak ve 12 Mayıs akşamüzeri Akyaka’da sona erecektir. Muğla’ya 7 Mayıs günü erken gelenler için kamp yerimiz yine Muğla Devlet Hastanesi karşısında KIŞLA PARKI’nda. Kamp alanı 7 Mayıs 2018’de kullanımımıza açık olacak. Özel araçları ile gelenlerin kampa yerleştikten sonra araçlarını bu akşam içinde bitiş noktası olan Akyaka’daki otopark alanlarına bırakıp toplu ulaşım araçları ile tekrar Muğla’ya dönmeleri yararlı olur. Böylece tur bitiminde araçlarına hemen ulaşıp yola çıkmaları mümkün olur.

Turumuzun önemli bir özelliği çadır konaklamalı olması. Bir önceki akşam gelenler Muğla şehir merkezindeki Kışla Parkı içinde çadırlarını kurabilecekler. Burada tuvalet imkanlarının kısıtlı; duş imkanının olmadığını hatırlatmakta yarar var.  İkinci gece Akbük’deyiz. Sahil boyunca istediğimiz yere atabileceğiz çadırımızı. Yemeğimizi alacağımız Altaş’da ve komşu tesislerde de yararlanabileceğimiz yeterince duş – tuvalet var.  Üçüncü gece Ören’de de geçtiğimiz yıllarda tuvalet sayısında zorlandık; duş olarak ise plaj duşlarından soğuk suyla yıkanmak zorunda kaldık. Bu yıl bu sorunları gidermek için çabalayacağız. Turumuzun ilk yıldan beri “en hakikatli” destekçisi Bodrum – Zetaş Kamping’de altyapı sorunumuz yok. Son gecelemeyi yapacağımız Çubucak Orman Kampı de yeterli altyapıya sahip. Bizden başka insanların da konakladığı bu tesislerde çok özenli davranmanızı özellikle rica ediyoruz. İsteyenler pansiyon ve otel seçeneklerini de değerlendirebilir.

 

Özellikle öğlen yemeklerinde servis süresinin çok uzaması yemeklerin bozulması ve organizasyon sorunları yarattığı için bu yıl da sabah yola çıkmadan önce ilan edeceğimiz yemek servis saatlerine özen gösterilmesini bekliyoruz. Su dağıtımında yine pet şişe kullanmayacağız, pompalı damacanalardan kuracağımız istasyonlarda kendi kaplarımıza su alacağız. Bazı günler duş ve tuvalet imkânları kısıtlı sayıda olabilir. Arı sokması, alerji sık rastlanan vakalar olacaktır. Çantamızda şekerli gıda takviyeleri ve suyumuzu eksik etmeyelim. Tur boyunca bize eşlik eden bir 112 aracı yine olacak.

Muğla / Kamp yerine ulaşım

 

07 Mayıs akşamı konaklayacağımız kamp alanımız Kışla Parkı Muğla Otogar’ı kapısına tam 1500 metre mesafede. Otogara otobüslerin giriş yaptığı kapıyı solunuza, karşısında Muğla Ticaret Odası’nı sağınıza alarak saat kuleli döner kavşaktan karşıya şehir merkezine doğru (kuzeydoğu) ilerlediğinizde 450 m kadar yukarıdaki Stadyumun altından sağa döneceksiniz. Bu kavşaktan 500 kadar ileride yine bir anayol kavşağından karşıya geçerek yine 350 m kadar yukarı devam ediyorsunuz. Buradan yine sola dönerek bir 350 m. kadar daha ilerlediğinizde sağa döndüğünüzde Kışla Parkı biraz ileride solunuzda kalacak. Gece boyunca veya sabah saatlerinde gelenler için de buluşma noktamız burası. Sabah 08.30’dan itibaren kahvaltımızı alacağımız ve turun başlangıç töreninin ve ilk bilgilendirmelerinin yapılacağı Konakaltı Kültür Merkezi’ni de aynı krokide görebilirsiniz. Kamyonumuz dağıtacağımız çuvallara koyduğunuz bagajlarınızı burada almaya başlayacak.

Kışla Parkı: Enlem:  37.213357° Boylam: 28.371585°

Kendi aracı ile gelenler:

 

Turumuz Akyaka’da sona erdiğinden kendi aracı ile gelenlerin kampa yerleştikten sonra araçlarını tur başlangıcından önce Akyaka’ya park ederek tur sonunda buradan almaları dönüşlerinde daha kolay olacaktır. Diğer seçenek aracınızı Muğla’da park ederek tur sonunda Akyaka’dan Muğla’ya toplu ulaşım araçları ile gelmek olacaktır ki bunun da zaman kaybına yol açması kaçınılmaz olacaktır.  Biz her iki durumda da Muğla – Akyaka arası ulaşımda yardımcı olacağız. Eğer aracınız tur boyunca size eşlik edecek ise Bodrum-Datça Feribot geçişinde Feribot ’tan yararlanmanız ancak yer olması ve ücretini kendiniz ödemeniz halinde mümkün olacaktır. Lütfen feribotla geçecek aracınızın plakasını önceden bizimle paylaşınız.

Kayıt / Formaların teslim alınması

 

Kamp yerine ulaştığınızda lütfen önce Kayıt Masası’na gelerek sizin için hazırlanmış olan paketlerinizi teslim alınız. Bu pakette şunlar olacak:

 • Kayıt sırasında belirttiğiniz ölçüdeki tur formanız
 • Eşyalarınızı taşıma kamyonuna verirken içine koymanızı istediğimiz çuval ve ip
 • Bisikletinize asmanızı istediğimiz plakanız ve tur rozetiniz

Formalar

 

Turumuzun ilk günü ve Bodrum Antik Tiyatrosu’nda topluca fotoğraf çekmeyi isteğimiz 10/11 Mayıs günü tur formalarımızı giymiş olmanızı özellikle rica ediyoruz. Bu yıl fazla formamız sınırlı, kayıt formunda verdiğiniz boy size uygun gelmese bile değiştirme şansımız olmayacak, ancak katılımcılar arası değiş – tokuş olanağınız olacak. Sizin kayıtlı bir tur katılımcısı olduğunuzu bilebilmemiz için lütfen rozetinizi tur boyunca yanınızda bulundurun, bisikletinizin de uygun bir yerine plakanızı asmayı ihmal etmeyin.

Taşıma Çuvalları

 

Günlük sürüş sırasında yanınızda taşımayacağınız kamp malzemesi ve çantalarınızı da sizler için hazırladığımız, üzerinde adınızın ve katılımcı numaranızın olacağı çuvallara koyarak ve ağzını sıkıca bağlayarak taşıma kamyonuna vermenizi rica ediyoruz. Çuvallar bir sonraki kamp alanında uygun bir yerde kamyondan indirilmiş olarak sizleri bekleyecektir. Çuvalınızın üzerine ayırt edebileceğiniz farklı renkte ayrı bir bant eklemeniz veya ayırt edici bir işaret koymanız akşamları onu bulmanızı kolaylaştıracaktır. Lütfen bu malzemeye gün içinde ulaşmanın mümkün olmadığını düşünerek gün içinde ihtiyacınız olacak yedek giysi, yolda vereceğiniz kısa yüzme molası için havlu – mayo vb.’ni yanınıza almayı unutmayın.

Cep Telefonlarının şarjı

 

300 dolayında katılımcının cep telefonlarının, kameralarının… akşamları şarj edilmesi başlı başına bir organizasyon konusu haline geldi. Bu amaçla bir sürü çoklu priz var ve bunları akşam saatlerinde kullanımınıza sunuyoruz. Lütfen ortak alanlarda şarj edeceğiniz bu tür tüm aletlere adınızın, cep tel. numaranızın ve sizi tanıyan, ikinci bir katılımcının adının ve onun cep numarasının olduğu bir çıkartma yapıştırın. Ayrıca “power bank” denilen ek aküler bulundurmak da şarj konusunda sıkıntılar yaşanmaması için faydalı bir tedbir olacaktır.

Kayıp – Hırsızlık

 

Turlarımızda ciddi hırsızlık sorunu yaşanmaz. Yaşananlar genellikle karıştırma, unutma, kaybetme olaylarıdır. Böyle bir durumda en kısa zamanda organizasyon komitesine bilgi verin. 300 katılımcı içinde aynı marka cep telefonu kullananların sayısının az olmayacağından emin olabilirsiniz. Lütfen unutma ihtimaliniz olan her türlü malzemeniz üzerinde adınızın olmasına dikkat edin. Yine de tedbirli olmanızı; cüzdan, telefon, kamera gibi malzemenizi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz uygun boyutta bir çantada tutmanızı ve akşam saatlerinde de çadırınıza almanızı öneririz. Kural olarak herhangi bir kayıp – çalıntı durumunda sorumluluk üstlenmediğimizi hatırlatmak isteriz.

Yemekler – Su – Yol boyu ikramlar

 

Her yıl olduğu gibi yemeklerimizi yine tek kullanımlık tepsilerde vermek zorundayız. Bu da bir çevre kirliliği demek. Lütfen tepsinize yiyebileceğiniz kadar yemek almaya, artıkları önce çöp bölgesindeki kovalara boşaltıp tepsileri üst üste koymaya çalışın. Yine sürekli bulaşık yıkama zorluğundan dolayı çatal – kaşık – bıçak da plastik ve tek kullanımlık malzemeden olacak. Ancak kendinize ait çatal – kaşığı yanınızda bulundurup bunları kendiniz silerek, yıkayarak yarattığımız plastik atığı miktarını azaltmaya katkıda bulunursanız buna saygı duyarız. Ayrıca özellikle öğlen yemeklerinde yemek dağıtımının çok uzun süreye yayılması sorunu nedeniyle menüyü az çeşitli, ama doyurucu – besleyici olarak düzenledik. Bu nedenle de sabahları yola çok geç çıkmamanızı, yolda vereceğiniz molalarda “muhabbeti” fazla uzatmamanızı rica ediyoruz.

 

Bu yıl oturma yerlerinin sınırlı olduğu kamp alanlarımızda, öğlen yemeği molalarında kullanmak üzere masa ve tabure kiralıyoruz. Lütfen bunları dönüşümlü kullanma konusunda birbirimize destek olalım.

 

Yine su dağıtımında fazla çevre kirliliği yaratmamak için küçük şişeler kullanmayacak, pompalı bidonlar kullanacağız. Lütfen su kaplarınızı sabah ve öğlen yemek dağıtım bölgelerine kuracağımızı istasyonlardan doldurun. Ayrıca yol boyunca yokuş başlarında, uygun noktalarda yine su istasyonları kuracağız. Ayrıca zaman zaman yol boyunda tatlı, meyve, küçük atıştırmalıklar gibi ikramlarımız olacak.

 

Bu yıl da yemekleri alacağımız yerleri ve öngördüğümüz menü’yü de sizlerle paylaşacağız. Bu listeyi tura 1-2 hafta kala burada bulabileceksiniz.

08 Mayıs Kahvaltı Muğla Konakaltı KM Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
08 Mayıs Öğlen Akyaka Ekmek arası balık, tavuk, köfte; ayran veya kola
08 Mayıs Akşam Akbük – Altaş Tavuk / Köfte / Salata / Makarna
09 Mayıs Kahvaltı Akbük – Altaş Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
09 Mayıs Öğlen Ören – MCA Parkı 3 ayrı soslu spagetti makarna
09 Mayıs Akşam Ören – MCA Parkı Etli taze fasulye veya Musakka, Bulgur, Cacık
10 Mayıs Kahvaltı Ören – MCA Parkı Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
10 Mayıs Öğlen Yukarı Mazı Bademli Tavuk, Pilav, Salata
10 Mayıs Akşam Bodrum Zetaş Kamping Keşkek, Nohut, Makarna, Salata
11 Mayıs Kahvaltı Bodrum Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
11 Mayıs Öğlen Datça Uğurlu Düğün Sal. 3 ayrı soslu spagetti makarna
11 Mayıs Akşam Çubucak Orman Kampı Etli nohut, Bulgur Pilavı, Meyve
12 Mayıs Kahvaltı Çubucak Orman Kampı Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
12 Mayıs Öğlen Marmaris Tavuk Döner, Pilav, Salata, Ayran

Bisiklet sürerken

 

 • Sınırlarınızı zorlamayın; yorulunca dinlenin.
 • Kask ve eldiven takmadan bisiklet sürmeyin.
 • Trafiğin yoğun olduğu Muğla çıkış, Marmaris giriş yollarında yolun sağından ve tek sıra yol almaya dikkat edin. Eskort aracının gerisinde kalmayın, kalacaksanız mutlaka kimlik bilginizi artçımızla paylaşın. Kurallara uygun davranmayan bisikletçileri kırıcı olmadan uyarın.
 • Cep telefonunuzu yanınızda bulundurun. Kullanmıyorsanız mutlaka cep telefonu olan birisiyle birlikte olun.
 • Fazla sıkışık gruplar halinde bisiklet sürmeyin, ara mesafeye dikkat edin. Önünüzdekini geçerken uyarın. Sağdan geçmeyin. Durmak zorunda kalırsanız arkanızdan gelenlere engel olmamaya dikkat edin.
 • Yokuş inişlerinde daha dikkatli ve yavaş olun; özellikle virajlarda zeminin kumlu olabileceğini, kayabileceğinizi unutmayın.
 • Herhangi bir nedenle geride kalırsanız artçı motorumuza mutlaka ad ve katılımcı numaranızı bildirin. Grup sorumlunuzla iletişim içinde kalın. Aynı şekilde süratli yol almak isteyenler öncü aracını geçecek olurlarsa mutlaka ad ve katılımcı numarasını bildirmelidir.
 • Verilen depar saatine uyum özellikle Muğla ve Bodrum’dan yola çıkışta bir süre ana trafik hattından eskort korumasında yol alınacağı için çok önemli.

Kamp alanları

 

İlk gece konaklayacağımız Kışla Parkı’nın yerini yukarıda belirttik. Diğerleri:

08.05 Akbük sahil şeridi – Altaş Tesisi
09.05 Ören Melih Cevdet Anday Parkı
10.05 Zetaş Kamping – Gümbet
11.05 Çubucak Orman Kampı

Çevrede uygun oteller

 

Burada yine tura 1-2 hafta kala yayınlayacağımız listede kamp alanlarımıza yakın ve bizler için uygun fiyat veren otelleri bulacaksınız. Dilerseniz rezervasyon – ödeme gibi tüm ilişkinizi doğrudan kendiniz kurarak buralarda kalabilirsiniz. Lütfen sabahları geç kalmadan kamp alanlarında olmaya çalışın, muhtemel program değişiklikleri ve her türlü duyuru kamp alanlarında olacağından her zaman kampta kalan birileri ile temasta kalmaya çalışın.

 

Aşağıda parantez içinde verilen rakamlar sırasıyla iki kişilik oda ve tek kişilik oda fiyatlarıdır. Lütfen daha fazla bilgi için otellerle doğrudan temasa geçin.

 

 

16.05 – Muğla:

YALÇIN OTEL – www.yalcinotel.com Tel: 0252 2141599 – (120 / 80 TL)

MENTEŞE ATATÜRK M.T.A. LİSESİ UYGULAMA OTELİ [email protected] Tel: 0252 2141179 (80 / 45 TL)

 

17.05 – Marmaris:

SAYAR Apart, SEDA Apart ve GİZEM Apart.

 

18.05 – Datça / Aktur:

Tesis içindeki evlerde 1 gece konaklama imkânı var. Tel: 0532 5218067 Detaylı bilgi için: http://datcaaktur.com/

 

19.05 – Bodrum:

GREEN HOUSE APART / Gümbet [email protected] Tel: 0252 319 4236 (100 / 80 TL)

QUEEN RESORT HOTEL / Gümbet – www.queenresorthotel.com Tel: 0252 3195919 (70 / 70 TL)

MAVİ YEŞİL YAŞAM OTEL / Gümbet – Tel: 0252 3192666 – 0530 1593911 (80 / 50 TL)

 

20.05 – Ören:

HALUK OTEL – www.halukotel.com Tel:0252 5322896 ( 80/60 TL)

HERMESS OTEL – www.hermessotel.com.tr Tel:0252 2464085 ( 80/60 TL)

Bisiklet Kiralama:

 

Yurtiçi katılımcılarımız için önerdiğimiz bisiklet kiralama şirketlerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Delta Bisiklet Akyaka Muğla Şubesi

Adres: Akyaka Mahallesi Karanfil Sokak No:28/A Akyaka Ula Muğla

Tel: 0544 800 40 11   Mail: [email protected]

 

Tarkan Bisiklet

Adres: Cumhuriyet Caddesi 128/B Köyceğiz/MUĞLA

Tel: 0252 2621950 Cep Tel: 0532 3534317  Mail: [email protected]

 

Pedalla Bisiklet

Adres: Emirbeyazıt Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No:2B MUĞLA

Tel: 0252 214 76 96 Cep Tel: 0545 733 25 52  Mail: [email protected]  Web: www.pedalla.com.tr