GÖKOVA BİSİKLET TURU İLE İLGİLİ BİLGİLER

11. Gökova Bisiklet Turu’nda bu yıl 275 katılımcı +25 misafir ve organizasyon ekibi olarak yaklaşık 300 kişi olacağımızı varsayıyoruz. Gökova’nın keyfini güvenli ve huzurlu bir sürüşle doyasıya tadabilmeniz için günlük rotalara ve bilmenizi gerekli gördüğümüz diğer tüm konulara ilişkin bilgileri sizlere formalarınız, taşıma çuvalları ile birlikte dağıtacağımız tur kitapçıklarında bulacaksınız. Bu bilgilere göz atmanızı ve verdiğiniz cep telefon ve e-mail adreslerine yapacağımız güncel duyuruları izlemenizi özellikle rica ediyoruz. Bu yıl açık büfe kahvaltılarımızı çeşit ve miktar olarak zenginleştirecek; öğle yemeklerini de daha hızlı alabileceğimiz, pratik, daha az çeşitli (bazen paket içerisinde / ekmek arası) olarak servis edeceğiz.

 

Davetlimiz olacak onur konuklarımız deneyim ve anılarını, bisiklet serüvenlerini akşam yemeği sonrası bizlerle paylaşacaklar. Müzikli, danslı, hediye çekilişli, eğlenceli geceler yine bizleri bekliyor.

 

Tur formalarınızı özellikle ilk gün ve Bodrum’da çektireceğimiz geleneksel grup fotoğrafında giymenizi rica ediyoruz.

 

Tur bu yıl da Gökova Körfezinin etrafında saat ibresi yönünde akacaktır. Muğla, Ula, Akyaka, Marmaris, Datça, feribotla Bodrum, Ören ve Akyaka. Bütün parkur stabilize asfalt yollardan oluşuyor. Dolayısıyla her tip yol, tur, hibrid, kros, dağ bisikletine uygun. Sadece çok ince teker ve dişsiz lastikli bisikletler için uygun olmayacaktır. Bisikletlerin bakımlarının, parça değişimlerinin tur öncesi eksiksiz tamamlanmasını, gerekli yedek lastik, pompa vb. bulundurulmasını öneririz. Her bisiklet sürücüsü kendi güvenliğinden birinci derecede sorumludur. Uygun kıyafetler kullanmalı, kask takmayı ihmal etmemeliyiz. Gruba tur boyunca eşlik edecek özel araçlar ve sürücüleri aynı bisikletçiler gibi (eşlik edecekleri kişiyi belirterek) mail yoluyla kayıt olmalı ve ücretlerini ödemeliler. Yol boyunca bize eşlik edecek bagaj taşıyıcısı bir kamyon, acil müdahaleler, su tedariki ve basit ilk yardım için araç, kılavuzluk hizmetleri için motosikletli bir öncü grup olacaktır. Tur boyunca rampalarda bisiklet taşıma servisi verecek bir aracımız olmayacaktır. Sadece teknik servis hizmetimiz tur boyunca sürecektir. Teknik servis yama tamiri hizmeti veremeyecektir. Katılacak bisikletçilerin grup kurallarına uymalarını, trafik ve organizasyon düzenleyicilerinin uyarılarına özen göstermesini beklemekteyiz. Artçı motor sürücüsü arkadaşımıza kimliğini ve mazeretini paylaşmadan gruptan ayrılanlar için destek hizmetimiz yoktur.

 

Bu yıl da seçtiğimiz tarih havanın kimi zaman yağışlı, kimi zaman da güneşli olabileceği bir dönem. Hem yağmurluk, hem mayo, hem güneş kremini ihmal etmeyelim, kamp malzemelerimizi eksiksiz getirelim. Bagajlarımızı sabah kamyona teslim edeceğiz, akşam kamp yerinde teslim alacağız. Programın özelliğine göre gün içerisindeki ihtiyaçlarımızı sabahtan yanımıza almalıyız.

 

Rotalar sekmesindeki detaylarda da göreceğiniz gibi güzergâhın tamamı asfalt yollar. Ancak 4. gün geçeceğimiz yolların bazı bölümleri asfaltı epeyce aşınmış orman yolları. Tura katılmak isteyenlerin rotayı çok iyi incelemelerini rica ediyoruz.

11.GÖKOVA BİSİKLET TURU 16-20 MAYIS 2017

 

Tur 16 Mayıs 2017 sabahı saat 08.00’de Muğla – Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’nde kahvaltı, kayıtlar ve teknik toplantı ertesinde yapılacak kısa tören sonrası başlayacak ve 20 Mayıs akşamüzeri Akyaka’da sona erecektir. Muğla’ya 15 Mayıs günü erken gelenler için kamp yerimiz yine Muğla Devlet Hastanesi karşısında KIŞLA PARKI’nda. Kamp alanı 15 Mayıs 20172’de kullanımımıza açık olacak. Özel araçları ile gelenlerin kampa yerleştikten sonra araçlarını bu akşam içinde bitiş noktası olan Akyaka’daki otopark alanlarına bırakıp toplu ulaşım araçları ile tekrar Muğla’ya dönmeleri yararlı olur. Böylece tur bitiminde araçlarına hemen ulaşıp yola çıkmaları mümkün olur.

Geçtiğimiz yıl Marmaris’te uygun kamp alanı bulamamış, apartlarda konaklamıştık. Bu yıl Günnücek Kamp alanını kullanabileceğiz. Datça Aktur’da ve her yıl olduğu gibi Bodrum’da bir Mocamp alanında, Ören’de ise yine her yıl olduğu gibi Melih Cevdet Anday parkı ve çevresinde geceleyeceğiz. Bizden başka insanların da konakladığı bu tesislerde çok özenli davranmanızı özellikle rica ediyoruz.

 

İsteyenler pansiyon ve otel seçeneklerini de değerlendirebilir. Özellikle öğlen yemeklerinde servis süresinin çok uzaması yemeklerin bozulması ve organizasyon sorunları yarattığı için bu yıl sabah yola çıkmadan önce ilan edeceğimiz yemek servis saatlerine özen gösterilmesini bekliyoruz. Su dağıtımında pet şişe kullanmayacağız, pompalı damacanalardan kuracağımız istasyonlarda kendi kaplarımıza su alacağız. Bazı günler duş ve tuvalet imkânları kısıtlı sayıda olabilir.

 

Tur boyunca ilk yardım uzmanı doktorumuz grupla birlikte bisiklet sürecek, ağır vakalarda yerel sağlık imkânlarından yararlanacağız. Arı sokması, alerji sık rastlanan vakalar olacaktır. Çantamızda şekerli gıda takviyeleri ve suyumuzu eksik etmeyelim.

Muğla / Kamp yerine ulaşım

 

15 Mayıs akşamı konaklayacağımız kamp alanımız Kışla Parkı Muğla Otogar’ı kapısına tam 1500 metre mesafede. Otogara otobüslerin giriş yaptığı kapıyı solunuza, karşısında Muğla Ticaret Odası’nı sağınıza alarak saat kuleli döner kavşaktan karşıya şehir merkezine doğru (kuzeydoğu) ilerlediğinizde 450 m kadar yukarıdaki Stadyumun altından sağa döneceksiniz. Bu kavşaktan 500 kadar ileride yine bir anayol kavşağından karşıya geçerek yine 350 m kadar yukarı devam ediyorsunuz. Buradan yine sola dönerek bir 350 m. kadar daha ilerlediğinizde sağa döndüğünüzde Kışla Parkı biraz ileride solunuzda kalacak. Gece boyunca veya sabah saatlerinde gelenler için de buluşma noktamız burası. Sabah 08.30’dan itibaren kahvaltımızı alacağımız ve turun başlangıç töreninin ve ilk bilgilendirmelerinin yapılacağı Konakaltı Kültür Merkezi’ni de aynı krokide görebilirsiniz. Kamyonumuz dağıtacağımız çuvallara koyduğunuz bagajlarınızı burada almaya başlayacak.

Kışla Parkı: Enlem:  37.213357° Boylam: 28.371585°

Kendi aracı ile gelenler:

 

Turumuz Akyaka’da sona erdiğinden kendi aracı ile gelenlerin kampa yerleştikten sonra araçlarını tur başlangıcından önce Akyaka’ya park ederek tur sonunda buradan almaları dönüşlerinde daha kolay olacaktır. Diğer seçenek aracınızı Muğla’da park ederek tur sonunda Akyaka’dan Muğla’ya toplu ulaşım araçları ile gelmek olacaktır ki bunun da zaman kaybına yol açması kaçınılmaz olacaktır.  Biz her iki durumda da Muğla – Akyaka arası ulaşımda yardımcı olacağız. Eğer aracınız tur boyunca size eşlik edecek ise Datça > Bodrum Feribot geçişinde Feribot ’tan yararlanmanız ancak yer kalması ve ücretini kendiniz ödemeniz halinde mümkün olacaktır. Lütfen feribotla geçecek aracınızın plakasını önceden bizimle paylaşınız.

Kayıt / Formaların teslim alınması

 

Kamp yerine ulaştığınızda lütfen önce Kayıt Masası’na gelerek sizin için hazırlanmış olan paketlerinizi teslim alınız. Bu pakette şunlar olacak:

 • kayıt sırasında belirttiğiniz ölçüdeki tur formanız
 • eşyalarınızı taşıma kamyonuna verirken içine koymanızı istediğimiz çuval
 • burada gördüğünüz bilgilerin ve günlük rotalara ilişkin detayların yer aldığı tur kitapçığı
 • Bisikletinize asmanızı istediğimiz plakanız ve tur rozetiniz

Formalar

 

Turumuzun ilk günü ve Bodrum Antik Tiyatrosu’nda topluca fotoğraf çekmeyi isteğimiz 18/19 Mayıs günü tur formalarımızı giymiş olmanızı özellikle rica ediyoruz. Bu yıl fazla formamız sınırlı, kayıt formunda verdiğiniz boy size uygun gelmese bile değiştirme şansımız olmayacak, ancak katılımcılar arası değiş – tokuş olanağınız olacak. Sizin kayıtlı bir tur katılımcısı olduğunuzu bilebilmemiz için lütfen rozetinizi tur boyunca yanınızda bulundurun, bisikletinizin de uygun bir yerine plakanızı asmayı ihmal etmeyin.

Taşıma Çuvalları

 

Günlük sürüş sırasında yanınızda taşımayacağınız kamp malzemesi ve çantalarınızı da sizler için hazırladığımız, üzerinde adınızın ve katılımcı numaranızın olacağı çuvallara koyarak ve ağzını sıkıca bağlayarak taşıma kamyonuna vermenizi rica ediyoruz. Çuvallar bir sonraki kamp alanında uygun bir yerde kamyondan indirilmiş olarak sizleri bekleyecektir. Çuvalınızın üzerine ayırt edebileceğiniz farklı renkte ayrı bir bant eklemeniz veya ayırt edici bir işaret koymanız akşamları onu bulmanızı kolaylaştıracaktır. Lütfen bu malzemeye gün içinde ulaşmanın mümkün olmadığını düşünerek gün içinde ihtiyacınız olacak yedek giysi, yolda vereceğiniz kısa yüzme molası için havlu – mayo vb.’ni yanınıza almayı unutmayın.

Cep Telefonlarının şarjı

 

300 dolayında katılımcının cep telefonlarının, kameralarının… akşamları şarj edilmesi başlı başına bir organizasyon konusu haline geldi. Bu amaçla bir sürü çoklu priz var ve bunları akşam saatlerinde kullanımınıza sunuyoruz. Lütfen ortak alanlarda şarj edeceğiniz bu tür tüm aletlere adınızın, cep tel. numaranızın ve sizi tanıyan, ikinci bir katılımcının adının ve onun cep numarasının olduğu bir çıkartma yapıştırın. Ayrıca “power bank” denilen ek aküler bulundurmak da şarj konusunda sıkıntılar yaşanmaması için faydalı bir tedbir olacaktır.

Kayıp – Hırsızlık

 

Turlarımızda ciddi hırsızlık sorunu yaşanmaz. Yaşananlar genellikle karıştırma, unutma, kaybetme olaylarıdır. Böyle bir durumda en kısa zamanda organizasyon komitesine bilgi verin. 300 katılımcı içinde aynı marka cep telefonu kullananların sayısının az olmayacağından emin olabilirsiniz. Lütfen unutma ihtimaliniz olan her türlü malzemeniz üzerinde adınızın olmasına dikkat edin. Yine de tedbirli olmanızı; cüzdan, telefon, kamera gibi malzemenizi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz uygun boyutta bir çantada tutmanızı ve akşam saatlerinde de çadırınıza almanızı öneririz. Kural olarak herhangi bir kayıp – çalıntı durumunda sorumluluk üstlenmediğimizi hatırlatmak isteriz.

Yemekler – Su – Yol boyu ikramlar

 

Her yıl olduğu gibi yemeklerimizi yine tek kullanımlık tepsilerde vermek zorundayız. Bu da bir çevre kirliliği demek. Lütfen tepsinize yiyebileceğiniz kadar yemek almaya, artıkları önce çöp bölgesindeki kovalara boşaltıp tepsileri üst üste koymaya çalışın. Yine sürekli bulaşık yıkama zorluğundan dolayı çatal – kaşık – bıçak da plastik ve tek kullanımlık malzemeden olacak. Ancak kendinize ait çatal – kaşığı yanınızda bulundurup bunları kendiniz silerek, yıkayarak yarattığımız plastik atığı miktarını azaltmaya katkıda bulunursanız buna saygı duyarız. Ayrıca özellikle öğlen yemeklerinde yemek dağıtımının çok uzun süreye yayılması sorunu nedeniyle menüyü az çeşitli, ama doyurucu – besleyici olarak düzenledik. Bu nedenle de sabahları yola çok geç çıkmamanızı, yolda vereceğiniz molalarda “muhabbeti” fazla uzatmamanızı rica ediyoruz.

 

Bu yıl oturma yerlerinin sınırlı olduğu kamp alanlarımızda, öğlen yemeği molalarında kullanmak üzere masa ve tabure kiralıyoruz. Lütfen bunları dönüşümlü kullanma konusunda birbirimize destek olalım.

 

Yine su dağıtımında fazla çevre kirliliği yaratmamak için küçük şişeler kullanmayacak, pompalı bidonlar kullanacağız. Lütfen su kaplarınızı sabah ve öğlen yemek dağıtım bölgelerine kuracağımızı istasyonlardan doldurun. Ayrıca yol boyunca yokuş başlarında, uygun noktalarda yine su istasyonları kuracağız. Ayrıca zaman zaman yol boyunda tatlı, meyve, küçük atıştırmalıklar gibi ikramlarımız olacak.

 

Bu yıl yemekleri alacağımız yerleri ve öngördüğümüz menü’yü de sizlerle paylaşmak istedik. Ancak bu listede değişiklikler olabileceğini de hatırlatmak isteriz.

16 Mayıs Kahvaltı Muğla Konakaltı KM Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
16 Mayıs Öğlen Akyaka Gordo Beach Ekmek arası balık, tavuk, köfte; ayran veya kola
16 Mayıs Akşam Marmaris Günnücek Kampı Tavuk / Köfte / Salata / Makarna
17 Mayıs Kahvaltı Marmaris Günnücek Kampı Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
17 Mayıs Öğlen Çubucak Orman Kampı 3 ayrı soslu spagetti makarna
17 Mayıs Akşam Datça Aktur Etli taze fasulye veya Musakka, Bulgur, Cacık
18 Mayıs Kahvaltı Datça Aktur Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
18 Mayıs Öğlen Datça Uğurlu Düğün Sal. Bademli Tavuk, Pilav, Salata
18 Mayıs Akşam Bodrum Zetaş Kamping Keşkek, Nohut, Makarna, Salata
19 Mayıs Kahvaltı Bodrum Zetaş Kamping Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
19 Mayıs Öğlen Çökertme Yalısı 3 ayrı soslu spagetti makarna
19 Mayıs Akşam Ören MCA Parkı Etli nohut, Bulgur Pilavı, Meyve
20 Mayıs Kahvaltı Ören MCA Parkı Peynir, Zeytin, Domates,… Çay / Kahve
20 Mayıs Öğlen Akbük Sahili Tavuk Döner, Pilav, Salata, Ayran

Bisiklet sürerken

 

 • Sınırlarınızı zorlamayın; yorulunca dinlenin.
 • Kask ve eldiven takmadan bisiklet sürmeyin.
 • Trafiğin yoğun olduğu Muğla çıkış, Marmaris giriş yollarında yolun sağından ve tek sıra yol almaya dikkat edin. Eskort aracının gerisinde kalmayın, kalacaksanız mutlaka kimlik bilginizi artçımızla paylaşın. Kurallara uygun davranmayan bisikletçileri kırıcı olmadan uyarın.
 • Cep telefonunuzu yanınızda bulundurun. Kullanmıyorsanız mutlaka cep telefonu olan birisiyle birlikte olun.
 • Fazla sıkışık gruplar halinde bisiklet sürmeyin, ara mesafeye dikkat edin. Önünüzdekini geçerken uyarın. Sağdan geçmeyin. Durmak zorunda kalırsanız arkanızdan gelenlere engel olmamaya dikkat edin.
 • Yokuş inişlerinde daha dikkatli ve yavaş olun; özellikle virajlarda zeminin kumlu olabileceğini, kayabileceğinizi unutmayın.
 • Herhangi bir nedenle geride kalırsanız artçı motorumuza mutlaka ad ve katılımcı numaranızı bildirin. Grup sorumlunuzla iletişim içinde kalın. Aynı şekilde süratli yol almak isteyenler öncü aracını geçecek olurlarsa mutlaka ad ve katılımcı numarasını bildirmelidir.
 • Verilen depar saatine uyum özellikle Muğla ve Bodrum’dan yola çıkışta bir süre ana trafik hattından eskort korumasında yol alınacağı için çok önemli.

Kamp alanları

 

İlk gece konaklayacağımız Kışla Parkı’nın yerini yukarıda belirttik. Diğerleri:

17.05 Marmaris Günnücek Orman Kampı
18.05 Aktur / Datça (http://www.datcakamping.com)
19.05 Zetaş Kamping – Gümbet /Bodrum – Enlem: 37.031971° Boylam:  27.399006°
20.05 20.05     Ören Melih Cevdet Anday Parkı – Enlem: 37.029032°Boylam:  27.972397°

Çevrede uygun oteller

 

Aşağıdaki listede kamp alanlarımıza yakın ve bizler için uygun fiyat veren otellerin listesi var. Dilerseniz rezervasyon – ödeme gibi tüm ilişkinizi doğrudan kendiniz kurarak buralarda kalabilirsiniz. Lütfen sabahları geç kalmadan kamp alanlarında olmaya çalışın, muhtemel program değişiklikleri ve her türlü duyuru kamp alanlarında olacağından her zaman kampta kalan birileri ile temasta kalmaya çalışın.

 

Aşağıda parantez içinde verilen rakamlar sırasıyla iki kişilik oda ve tek kişilik oda fiyatlarıdır. Lütfen daha fazla bilgi için otellerle doğrudan temasa geçin.

 

 • 16.05 – Muğla:

YALÇIN OTEL – www.yalcinotel.com Tel: 0252 2141599 – (120 / 80 TL)

MENTEŞE ATATÜRK M.T.A. LİSESİ UYGULAMA OTELİ [email protected] Tel: 0252 2141179 (80 / 45 TL)

 

 • 17.05 – Marmaris:

SAYAR Apart, SEDA Apart ve GİZEM Apart.

 

 • 18.05 – Datça / Aktur:

Tesis içindeki evlerde 1 gece konaklama imkânı var. Tel: 0532 5218067 Detaylı bilgi için: http://datcaaktur.com/

 

 • 19.05 – Bodrum:

GREEN HOUSE APART / Gümbet [email protected] Tel: 0252 319 4236 (100 / 80 TL)

QUEEN RESORT HOTEL / Gümbet – www.queenresorthotel.com Tel: 0252 3195919 (70 / 70 TL)

MAVİ YEŞİL YAŞAM OTEL / Gümbet – Tel: 0252 3192666 – 0530 1593911 (80 / 50 TL)

 

 • 20.05 – Ören:

HALUK OTEL – www.halukotel.com Tel:0252 5322896 ( 80/60 TL)

HERMESS OTEL – www.hermessotel.com.tr Tel:0252 2464085 ( 80/60 TL)

Bisiklet Kiralama:

 

Yurtiçi katılımcılarımız için önerdiğimiz bisiklet kiralama şirketlerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

 • Delta Bisiklet Akyaka Muğla Şubesi

Adres: Akyaka Mahallesi Karanfil Sokak No:28/A Akyaka Ula Muğla

Tel: 0544 800 40 11   Mail: [email protected]

 

 • Tarkan Bisiklet

Adres: Cumhuriyet Caddesi 128/B Köyceğiz/MUĞLA

Tel: 0252 2621950 Cep Tel: 0532 3534317  Mail: [email protected]

 

 • Pedalla Bisiklet

Adres: Emirbeyazıt Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No:2B MUĞLA

Tel: 0252 214 76 96 Cep Tel: 0545 733 25 52  Mail: [email protected]  Web: www.pedalla.com.tr