BİLGİLER

TUR NEREDE BAŞLAYIP NEREDE BİTECEK?

Bu yıl 15. kez tekrarlayacağımız Gökova Bisiklet Turu’muzu bu yıl 250 katılımcı + 25 misafir ve organizasyon ekibi olarak yaklaşık 280 kişi ile gerçekleştireceğiz.Tura da Bodrum’dan başlayıp, Gökova Körfezi’ni saat dönüşü yönünde geçerek yine Bodrum’da tamamlayacağız.

YOLLAR NASIL, HANGİ BİSİKLETLE GELMELİYİM?

Bütün parkur stabilize asfalt yollardan oluşuyor. Tur rotaları her tip yol, tur, hibrid, kros, dağ bisikletine uygun olmakla birlikte, ince ve dişsiz lastikli bisikletler için bir kaç noktada sıkıntı doğurabilir.

Bisikletlerinizin bakımının, parça değişimlerinin tur öncesi eksiksiz tamamlanmasını, tur sırasında gerekli yedek lastik, pompa vb. bulundurulmasını öneririz.

Her bisiklet sürücüsü kendi güvenliğinden birinci derecede sorumludur. Uygun kıyafetler kullanmalı, kask takmayı ihmal etmemeliyiz.

EŞİM/YAKINIM ARAÇLA BENİ TAKİP EDEBİLİR Mİ?

Gruba tur boyunca eşlik edecek özel araçlar ve sürücüleri aynı bisikletçiler gibi (eşlik edecekleri kişiyi belirterek) mail yoluyla kayıt olmalı ve ücretlerini ödemeliler!

EŞYALARIMIZI BİSİKLETTE Mİ TAŞIYACAĞIZ?

Yol boyunca, eşyalarımızı taşıyan bir kamyon, acil müdahale, su tedariki ve ilk yardım için araç, kılavuzluk hizmetleri için motosikletli bir grup ve bir ambulans takip edecek.

RAMPALARDA ZORLANIYORUM YORULDUĞUMDA BİR ARACA BİNEBİLİR MİYİM?

Bisiklet taşıma aracı veya katılımcılar için shuttle yoktur. Tur boyunca rampalar, yorgunluk veya keyfi tercihlere göre taşıma yapılmamaktadır.

YOLDA TEKNİK DESTEK ALACAK MIYIZ?

Teknik servis hizmetimiz tur boyunca yanımızda olacak. Fakat grup uzayacağından dolayı yolda karşılaşacak minumum ihtiyaçları (lastik değiştirmek, yamamak) katılımcı kendi gidermekle yükümlüdür.

Bagajlarımızı sabah kamyona teslim edeceğiz, akşam kamp yerinde teslim alacağız. Programın özelliğine göre gün içerisindeki ihtiyaçlarımızı sabah araç yüklenmeden yanımıza almayı da unutmayalım.

Katılacak bisikletçilerin grup kurallarına uymalarını, trafik ve organizasyon düzenleyicilerinin uyarılarına özen göstermesini beklemekteyiz. Artçı motor sürücüsü arkadaşımıza kimliğini ve mazeretini paylaşmadan gruptan ayrılanlar için destek hizmetimiz yoktur.

YANIMIZDA NE GETİRMELİYİZ?

GBT’yi yıllardır 19 Mayıs haftasına denk düşürmeye çalışıyoruz, yani seçtiğimiz tarih havanın kimi zaman yağışlı, kimi zaman da güneşli olabileceği bir dönem. Yani baharın en güzel tarihleri. Hem yağmurluk, hem mayo, hem güneş kremini ihmal etmeyelim. Kamp malzemelerimizi (çadır, uyku tulumu, mat ve minimum kişisel ihtiyaçlarınızı, giysi, çamaşır, ilaç, krem vs. ) eksiksiz getirelim.

15. GÖKOVA BİSİKLET TURU

26-30 EKİM 2021 Tur 26 Ekim 2021 sabahı saat 08.00’de Bodrum Gümbet Zetaş kamp alanımızda kahvaltı, kayıt ve teknik toplantı sonrası, Antik Tiyatrodaki klasik fotoğraf çekiminden sonra başlayacak ve 30 Ekim’de yine Bodrum’da sona erecektir. Bodrum’a erken gelenler için kamp alanı Zetaş kamping olacaktır. Özel araçları ile gelenlerin yerleştikten sonra araçlarını, kamp alanına yakın ve uygun yerlere park etmeleri tavsiye olunur.

Turumuzun en önemli özelliği çadır konaklamalı olması ve her akşam çadırlarımızı neredeyse denize sıfır noktalarda kuracağız. Konaklayacağımız bazı yerler ne yazık ki yeterli alt yapı uygun değil. Geçtiğimiz yıllarda mesela Ören’de tuvalet sayısında zorlanmış; plaj duşlarından soğuk suyla yıkanmak zorunda kalmıştık. Bu yıl bu sorunları gidermek için çabalayacağız. Bunun dışında Bodrum – Zetaş, Akyaka ve Çubucak Orman Kampları yeterli altyapıya sahip.

Bizden başka insanların da konakladığı bu tesislerde çok özenli davranmanızı rica ediyoruz. İsteyenler pansiyon ve otel seçeneklerini kendileri karşılamak koşuluyla değerlendirebilir.

Özellikle öğlen yemeklerinde servis süresinin çok uzaması, yemeklerin bozulması ve organizasyon sorunları yarattığı için bu yıl da sabah yola çıkmadan önce ilan edeceğimiz yemek servis saatlerine özen gösterilmesini bekliyoruz.

Su dağıtımında pompalı damacanalarla kuracağımız istasyonlarda kendi şişelerimize su alacağız.

Minik bir not: Bu tip turlarda arı sokması, alerji sık rastlanan vakalardır. Tedbirli olmanız da yarar var. Ayrıca gün içinde tüketmek üzere çantanızda şekerli gıda takviyeleri ve suyunuzu eksik etmeyin. Her şeye karışı tur boyunca bize eşlik eden bir 112 aracı yine olacak.

BODRUM KAMP YERİNE ULAŞIM

25 Ekim akşamı konaklayacağımız kamp alanı Gümbet ‘te olup, Bodrum merkeze yaklaşık 2 km mesafedeki Zetaş Kamping. Sizlere konum bilgileri verilecektir. 26 Ekim sabahı dağıtacağımız ve üzerinde ad, soyad ve numarınızın bulunduğu çuvallara koyduğunuz bagajlarınızı kamyonumuz burada almaya başlayacak.

KENDİ ARACI İLE GELENLER

Turumuz Bodrum’da sona ereceğinden kendi aracı ile gelenlerin yerleştikten sonra araçlarını kampa yakın ve uygun yerlere park edebilirler. Eğer aracınız tur boyunca size eşlik edecek ise Datça-Bodrum Feribot geçişinde feribottan yararlanmanız ancak yer olması ve ücretini kendiniz ödemeniz halinde mümkün olacaktır. Lütfen feribotla geçecek aracınızın plakasını önceden bizimle paylaşınız.

KAYIT VE FORMALARIN TESLİM ALINMASI

Kamp yerine ulaştığınızda lütfen önce Kayıt Masası’na gelerek sizin için hazırlanmış olan paketlerinizi teslim alınız. Bu pakette şunlar olacak:

• Kayıtta belirttiğiniz ölçüde tur formanız.

• Eşyalarınızı taşıma kamyonuna verirken içine koymanızı istediğimiz çuval ve ip.

• Bisikletinize asmanızı istediğimiz plakanız ve tur rozetiniz.

FORMALAR

Turumuzun ilk günü Bodrum Antik Tiyatrosu’nda topluca fotoğraf çekmeyi isteğimiz 26 Ekim günü tur formalarımızı giymiş olmanızı özellikle rica ediyoruz. Bu yılda formamız sınırlı, kayıt formunda verdiğiniz boy size uygun gelmese bile değiştirme şansımız olmayacak, ancak katılımcılar arası değiş – tokuş olanağınız olacak. Sizin kayıtlı bir tur katılımcısı olduğunuzu bilebilmemiz için lütfen rozetinizi tur boyunca yanınızda bulundurun, bisikletinizin de uygun bir yerine plakanızı asmayı ihmal etmeyin.

TAŞIMA ÇUVALLARI

Günlük sürüş sırasında yanınızda taşımayacağınız kamp malzemesi ve çantalarınızı da sizler için hazırladığımız, üzerinde adınızın ve katılımcı numaranızın olacağı çuvallara koyarak taşıma kamyonuna vermenizi rica ediyoruz. Çuvallar bir sonraki kamp alanında uygun bir yerde kamyondan indirilmiş olarak sizleri bekleyecektir. Çuvalınızın üzerine ayırt edebileceğiniz farklı renkte ayrı bir bant eklemeniz veya ayırt edici bir işaret koymanız akşamları onu bulmanızı kolaylaştıracaktır. Lütfen eşyalarınıza gün içinde ulaşmanın mümkün olmadığını düşünerek ihtiyacınız olacak yedek giysi, yolda vereceğiniz kısa yüzme molası için havlu-mayo vb.’ni yanınıza almayı unutmayın.

CEP TELEFONLARININ ŞARJI

300 dolayında katılımcının cep telefonu, kameraları, güç kaynaklarının akşamları şarj edilmesi başlı başına bir organizasyon konusu haline geldi. Bu amaçla bir sürü çoklu priz var ve bunları akşamları kullanımınıza sunuyoruz. Lütfen ortak alanlarda şarj edeceğiniz bu tür tüm aletlere adınızın, cep tel. numaranızın ve sizi tanıyan, ikinci bir katılımcının adının ve onun cep numarasının olduğu bir çıkartma yapıştırın.

KAYIP / HIRSIZLIK

Turlarımızda bugüne dek hırsızlık sorunu yaşanmamıştır. Burada konu etmemizin nedeni genellikle karıştırma, unutma, kaybetme olaylarıyla ilgilidir. Böyle bir durumda hemen organizasyon komitesine bilgi verin. Eğer unutulmuş bir şey bulmuşsanız görevlilere teslim ediniz.

280 katılımcı içinde aynı marka cep telefonu kullananların sayısının az olmayacağından emin olabilirsiniz. Lütfen unutma ihtimaliniz olan her türlü malzemeniz üzerinde adınızın olmasına dikkat edin. Yine de tedbirli olmanızı; cüzdan, telefon, kamera gibi malzemenizi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz uygun boyutta bir çantada tutmanızı ve akşam saatlerinde de çadırınıza almanızı öneririz.

Kural olarak herhangi bir kayıp – çalıntı durumunda sorumluluk üstlenmediğimizi hatırlatmak isteriz.

YEMEK, SU VE YOL BOYU İKRAMLAR

Her yıl olduğu gibi yemeklerimizi yine tek kullanımlık tepsilerde vermek zorundayız. Bu da bir çevre kirliliği demek. Lütfen tepsinize yiyebileceğiniz kadar yemek almaya, artıkları önce çöp bölgesindeki kovalara boşaltıp tepsileri üst üste koymaya çalışın.

Yine sürekli bulaşık yıkama zorluğundan dolayı çatal-kaşık-bıçak da plastik ve tek kullanımlık malzemeden olacak. Ancak kendinize ait çatal kaşığı yanınızda getirerek yarattığımız plastik atık miktarını azaltmaya katkıda bulunursanız buna saygı duyarız.

Öğlen yemeklerinde yemek dağıtımının çok uzun süreye yayılması sorunu nedeniyle menüyü az çeşitli, ama doyurucu, besleyici olarak düzenledik. Bu nedenle de sabahları yola çok geç çıkmamanızı, yolda vereceğiniz molaları kısa tutmanızı rica ediyoruz.

Kamp alanlarımızda, öğlen yemeği molalarında kullanmak üzere masa ve tabure kiralıyoruz. Lütfen bunları dönüşümlü kullanma konusunda birbirimize destek olalım.

Yine su dağıtımında fazla çevre kirliliği yaratmamak için küçük şişe dağıtmak yerine pompalı bidonlar kullanacağız. Lütfen su kaplarınızı sabah ve öğlen yemek dağıtım bölgelerine kuracağımızı istasyonlardan doldurun. Ayrıca yol boyunca yokuş başlarında, uygun noktalarda yine su istasyonları kuracağız.

Zaman zaman yol boyunda tatlı, meyve, küçük atıştırmalıklar gibi ikramlarımız olacak.

Yemekleri alacağımız yer ve öngördüğümüz menü’yü de sizlerle tura 1-2 hafta kala paylaşacağız.

BİSİKLET SÜRERKEN

Sınırlarınızı zorlamayın; yorulunca dinlenin. Kask ve eldiven takmadan bisiklet sürmeyin. Trafiğin yoğun olduğu yollarda yolun sağından ve tek sıra yol almaya dikkat edin.

Eskort aracının gerisinde kalmayın, kalacaksanız mutlaka kimlik bilginizi artçımızla paylaşın. Kurallara uygun davranmayan bisikletçileri kırıcı olmadan uyarın.

Cep telefonunuzu yanınızda bulundurun. Kullanmıyorsanız mutlaka cep telefonu olan birisiyle birlikte olun.

Fazla sıkışık gruplar halinde bisiklet sürmeyin, ara mesafeye dikkat edin. Önünüzdekini geçerken uyarın. Sağdan geçmeyin. Durmak zorunda kalırsanız arkanızdan gelenlere engel olmamaya dikkat edin.

Yokuş inişlerinde daha dikkatli ve yavaş olun; özellikle virajlarda zeminin kumlu olabileceğini, kayabileceğinizi unutmayın.

Herhangi bir nedenle geride kalırsanız artçı motorumuza mutlaka ad ve katılımcı numaranızı bildirin. Grup sorumlunuzla iletişim içinde kalın. Aynı şekilde süratli yol almak isteyenler öncü aracını geçecek olurlarsa mutlaka ad ve katılımcı numarasını bildirmelidir.

Verilen depar saatine uyum, yola çıkışta yer yer bir süre ana trafik hattından eskort korumasında yol alınacağı için çok önemli.